NEDEN KURANIN BİR KONUŞMA DİLİ VAR?

Merhabalar;

KURAN da tüm diğer indirilimş kitaplar gibi Allah ın demek istediği ile insanların kafalarına göre anladıkları  arasına sıkıştırılmış sığ bir düzleme itilmiş ve şairin dediği gibi öksüz bırakılmış bir kitap. . Kuran ı geleneksel din inancının küflü ve paslı anlayışına terk edemeyeceğimiz gibi kendine KURANCI diyen yeni yetmelerin acımasızlığına da terk edemeyiz.. Anlamak zorundayız. Anlamak içinde  onu okumak, onu dinlemek kısaca onunla konuşmak zorundayız.. Eğer Kuran nın dilini anlamazsanız onunla konuşamazsınız.

Hakkı arayan herkesin böyle bir derdi olmalıdır.

Öncelikle bu arayışın nedenini anlatmak isterim. BU arayışın temel nedeni; dünya üzerindeki insanların ALLAH ı ve dolayısı ile DİN i kendilerine göre tanımlamaları ve her yeni tanımlamadan sonra ortaya yeni bir yolun çıkmasıyla oluşan kaotik durumdur. Bu kaotik durum peygamberlerin ölümleri ile ayyuka çıkmış,  insanlık hep kendisini ve dünyayı kaosa götürmüş , dünya zulümden ve kötülükten geçilmez bir duruma evrilmiştir. Bunun sonucunda da RAB yeni bir elçi ve yeni bir kitab göndererek ;insanların kendi ZAN ları ile kurdukları ve kendi uydurdukları kötülük kokan , pis, habis, adaletsiz sistemlerini yıkıp atmış ve vahy yolunda bir hayat inşa etmenin yollarını insanlığa öğretmiştir. Bu anlamda son oarak KURAN ı göndermiştir. KURAN sondur çünkü Hz. Muhammedi in  ilk olarak etrafındakilere hıfz ettirmesi ve akabinde de hemen kayda geçirtmesi ile  değiştirilemez olması tescillenmiştir. Eğer Kuran değiştirilebilseydi Allah şüphesiz yeni bir din gönderirdi. Ancak KURAN ın değiştirilemeyeceğini kendisi de söylüyor. Bunu tarihsel ve bilimsel olarak bizde biliyoruz..

İŞTE BU EN BÜYÜK NİMETİMİZ

ÇÜnkü anlayış farklarımız olsa da elimizde değiştirilmemiş  bir kitap var.

Peki sorun nerede?

Sorun insanların anladıklarını DİN diye dayatmaları, geleneği DİN  diye zorlamaları ve kabul etmeleri ve Kuran ın ne yazdığı ile ilglilenip Allah ın NE DEMEK İSTEDİĞİNİ ıskalamalarıdır. O yüzden  din ATALAR DİNİ  haline dönmüştür ki Allah bunu lanetlemektedir.

DİN TEKTİR: Allah ın Hristiyanlık Yahudilik diye dinleri yoktur. Bu dinlere BİZ İSİM VERDİK. Allah Hz. Musa ya neyi vahyetmişse  Hz. İsa ya da onu vahyetti  Hz. MUhammed e  ve tüm diğer nebilerinede onu vahyetti. Bir sonraki kitap bir öncekini tasdik için geldi.  Ve ALLAH bize Kuran ı APAÇIK gnderdi. Ayetlerini diğer ayetlerle açıkladığını belirterek.

 

Oysa biz Kuran ı anlamak için Arapç.a öğrenmek gerektiğinden başlayıp insanlarımız ile Kuran arasına kocaman bir duvar örerek başladık işe. Sonra onların alim olmalarını veya bir alimi takip etmelerini öğütledik. Kuran da okunmadan duvarlarda süs ya da ölüler ardından okunan bir methiye şeklinde kalakaldı.

Ömründe belki onlarca roman , şiir , gazete okuyan sizler bir sorun kendinize Kuran ı baştan sona bir kez meailini kaç kişi okumuştur? Peki sizce inandığınız Allah bun sizce sormayacak mı? Ne diyeceksiniz? Allah ım ben Arapça anlamıyordum mu diyeceksiniz? BU çağda…Elinizde  bir tıkla yüzlerce meale ulaşabildiğiniz bu çağda bu pek inandırıcı olmayacak. Söyliyeyim.

Malesef mealler de YORUM. O yüzden lütfen 3-5 farklı meal okuyun ve lütfen Kuran ı okumaya başlamadan önce bir kaç ilkeyi unutmayıp bunlara İMAN ederek işe başlayın.

1- Kuran da çelişki yoktur. Eğer çelişkili bir şey okuyorsanız çelişkili geliyorsa o zaman o ayeti yanlış anlıyorsunuzdur.

2- Evrende çelişki yoktur. Evren yasaları arasında bir çelişki olmaz. Olamaz.

3- Kuran  evren ile çelişmez. Çelişiyorsa yine bir şeyi yanlış anlıyorsunuzdur.

4- Allah evrene müdahale etmez. (Allah sadece vahy gönderip peygamberlerine bu bilgiyi aktarmış ve MUTLAK İYİ olarak kendisinin rehberliğini insanlığa elçileri aracılığı ile sunmuştur. Bunun haricinde başka hiç bir mudahelesi yoktur)

 

Elbette daha bir kaç kavramı daha bilerek işe koyulmak yararlı olacaktır ki bunları KURANI OKUYUP ANLAMADAKİ GENEL PRENSİPLER  sayfasından bulabilrisiniz..

Kuranı anlamak için ciltler dolusu ilim yutup 3-5 dil bilmenizden daha önemlisi bileceksiniz ki AYETLER mutlaka diğer AYETLER ve EVRENDEKİ AYETLER aracılığı ile birbirini açıklıyor. İşte bu dili çözerseniz göreceksiniz ki KURAN sizinle konuşuyor.

Buyrun bu muazzam YAŞAM BİÇİMİ REHBERİNİN hayranlık uyandıran sayfaları arasında gezintimize başlayalım. Ola ki kaybolursanız  birbirimizi bulmanın anahtarı şu: BAKARA (2-149): “Her nereden çıkarsan (çık), yüzünü Mescid-i Haram yönüne çevir. Şüphesiz bu, Rabbinden olan bir haktır. Allah, yaptıklarınızdan gafil değildir. “. Yani yönünüzü ALLAH ın vahyine yani İYİ  ve DOĞRU olana çevirirseniz, onu yaşam biçimi edinirseniz mutlaka ama mutlaka bir yerde karşılaşacağızdır.

Unutmadan bir şey daha söylemeliyim: Kuranın konuşma dilini öğrendikten  ve Kuran ile konuşmaya başladıktan sonra herşeyin çok kolay olacağını sanmıyorsunuzdur umarım. Çünkü Hz. Musa nın yaptığı gibi dünya dayanaklarını , nimetlerini , atalarından  gelen bilgiyi ve hatta önyargılarını temsil eden ASA sını atması gibi sizin asanızı atmanız gerekecek, Hz. İbrahim gibi yalnız yürüyeceksiniz çok yerde, size en yakınlarınız bile sırt çevirecek, acılı bir süreç olacak bu yol ve bir gün bu muhteşem sistemi hayata geçirme rüyası görürseniz , hayali kurarsanız en sevdiklerinizi de bu yola davet ederek aslında onların da bu acıları çekmelerine vesile olup onları KURBAN edeceksiniz ya da Hz. Muhammed gibi yerinizden yurdunuzdan sürülüp çıkartılıacaksıınız.. Ses çıkartmanız gereken yerlerde de susmamanız gerekecek. Firavunlara karşı , Gerçeğin ve hakkın üstünü örtenlere karşı. Sizi zorla yurdunuzdan sürenlere karşı malınızla , canınızla mücadele etmeniz gerekecek. Allah tan başka ilah edinmemeniz gerekecek. Hayatınızın odak noktasına ALLAH ı almanız gerekecek. Yani parayı, pulu , malı makamı, şöhreti, patronunuz işinizi eşinizi neslinizi ilah edinmeyceksiniz. Çok zor biliyorum. Bunun yerine iyiliği inşa etmeyi,  evren  yasalarına uygun ve Rabbani bir hayatı kurmayı kurmayı ilke edinip, ihtiyacınızdan fazlasını dağıttığınız bir düzeni kurmanız  gerekecek. Unutmayın Hz.. Nuh gibi haydi gidiyoruz dediğinizde arkanızdan en yakınlarınız bile gelmezse pes etmeyeceksiniz..

Bu yola sadece başlarken yalnızsınızdır. İlerledikçe başkalarının da size katıldığını görecek ve çoğalacaksınız. Yeter ki sabırla devam edin.

Hazırsanız  o zaman haydi başlayalaım. : BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.