ZÜMER 42 : UYANMAZSAN DÜŞECEKSİN

ZÜMER 42: “Allah, ölecekleri zaman canlarını alır; ölmeyeni de uykusunda (bir tür ölüme sokar). Böylece, kendisi hakkında ölüm kararı verilmiş olanı(n ruhunu) tutar, öbürüsünü ise adı konulmuş bir ecele kadar salıverir. Şüphesiz bunda, düşünebilen bir kavim için gerçekten ayetler vardır.

 

Kuran da geçen ki UYKU hali var.

  • Bildiğimiz uyuma hali. Vucudun dinlenmesi için zamanı algılamadığı ve dış dünya ile olan bağlantısını kısıtlayan farkında olmama hali. Bir çeşit ölüm gibidir.
  • Gerçeklerden , vahyden uzak yaşama hali. Bir çeşit ölüm gibidir. Çünkü Allah kafirlere ve vahyden uzak yaşayanlara YAŞIYOR demiyor. Uyanılması ve vahy ile rızıklanılması gerekmektedir. GAFLEY UYKUSU denilebilr.

 

Benzer bir UYUMA hali KEHF 18 de de vardır.

KEHF 18: Sen onları uyanık sanırsın, oysa onlar (derin bir uykuda) uyuşmuşlardır. Biz onları sağ yana ve sol yana çeviriyorduk. Köpekleri de iki kolunu uzatmış yatıyordu. Onları görmüş olsaydın, geri dönüp onlardan kaçardın, onlardan içini korku kaplardı.

Ve KEHF 19 da nasıl uyandıklarını anlatıyor. SORGULAMA yapmaya başladıkları an UYANIYORLAR deniliyor. Hayat amaçsızca yaşanınca,  sadece kıpırdayıp oraya buraya dönmekten  ve göz açıp kapayıncaya kadar geçen bir süredir. Hiç yaşadım gibi gelmez sana.

Dikkate ederseniz Kehf 19 da da YİYECEK GETİRİLMEKTEN bahsediyor. Artık sorgulamaya başlayan insanların RIZK istemesi  yani VAHY  bilgisi ile ahiretini rızıklandırma isteği. Aynen HAVARİLERİN GÖKTEN SOFRA istemesi gibi. Ya da İBRAHİM in ona gelen resullerin eşliğinde kendi ailesine kızarmış buzağı vermesi ama onların bunu reddetmesi gibi ya da Musa halkının Musa dan çeşit çeşit yiyecek istemesi gibi.

KEHF 19: Böylece, aralarında bir sorgulama yapsınlar diye onları dirilttik (uyandırdık). İçlerinden bir sözcü dedi ki: “Ne kadar kaldınız?” Dediler ki: “Bir gün veya günün bir (kaç saatlik) kısmı kadar kaldık.” Dediler ki: “Ne kadar kaldığınızı Rabbiniz daha iyi bilir; şimdi birinizi bu paranızla şehre gönderin de, hangi yiyecek temizse baksın, size ondan bir rızık getirsin; ancak oldukça nazik davransın ve sakın sizi kimseye sezdirmesin.”

 

Zümer 42 de bu bağlamda anlatılan Allah canlarını aldıklarını ÖLÜ ler kıldığı gibi , VAHY den uzak yaşayanlarıda siz onları canlı gibi görseniz dahi;  UYKU daki insan hali gibi ne yaşadığından haberi olmaz bir şekilde dünya da salıverir. Adı konulmuş olan o gün gelene kadar bu UYKU HALİN de yaşadıklarını sanırlar ama aslında ÖLÜ den farkları yoktur. Bir an önce UYANMAZLAR ise canlarının alındığı ve ÖLDÜKLERİ o gün geldiğinde artık çok geç olacak. Geri de gelemeyecekler.

Ey KAFİRLER UYANIN

 

İşte bunda DÜŞÜNEBİLEN BİR TOPLULUK İÇİN AYETLER VARDIR.

 

Kuran okumak lazım

 

ACG

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.