DUA nedir?

DUA yı ( haşa) Allah a emir buyurup kolayca cennete gidebilmenin ve dünya da da isteklerimizi kolayca yaptırabilmenin  kısa yolu olarak görmüşüz.

Öyle mi peki?

DUA yı anlamak için  ARAF. 54 -55 – 56 yı iyi okumak lazım.:

 

ARAF.54: “Gerçekten sizin Rabbiniz, altı günde gökleri ve yeri yaratan, sonra arşa istiva eden Allah’tır. Gündüzü, durmaksızın kendisini kovalayan geceyle örten, güneşe, aya ve yıldızlara kendi buyruğuyla baş eğdirendir. Haberiniz olsun, yaratmak da, emir de (yalnızca) O’nundur. Alemlerin Rabbi olan Allah ne yücedir.”

 

Evreni yaratan ve bunu bir SÜNNETULLAHA göre kurgulayan BENİM.  Gündüzü ve geceyi peşi sıra bir sistematiğe oturtan benim. Aya ve yıldızlara ve gördüğün tüm evrene bir kural koyup işleten benim. Herşey o sünnetullaha göre olur ve bunu değiştirebilecek bir güç de yoktur. YAĞMURUN YAĞMA ŞARTLARI OLUŞMUŞSA YAĞACAKTIR. İnkar erneyi seçmişsen inkar edeceksindir, iman etmeyi seçmişsen de iman edeceksindir. Bu değişmez. BANA VERDİĞİN SÖZDE DUR. Çünkü ben SÖZÜMDE DURUYORUM. ASLA DEĞİŞMEZ BU:

 

ARAF.55: “Rabbinize yalvara yalvara ve için için dua edin. Şüphesiz O, haddi aşanları sevmez.

 

Amellerinizi ve söylemlerinizi ALLAH a HAS kılın. İçten samimi ve GAYB İLE iman ederek.Yani sizi HİÇ KİMSE GÖRMÜYOR ve KİMSE BİLMİYOR olsa dahi günahlardan sakınarak ve ALLAH ı önceleyerek. DUA edin. BU yönelişinizin hasbelkader olmadığını deklare edin.. Allah a olan duanız HADDİ AŞMAK olmasın. Yani filleriniz ile eylemleriniz uyumsuz olmasın. BİL HAKKİ ( GERÇEK) olan yaratışa ve sünnetullaha aykırı ve haddi aşarak uçan kaçan şeylerle süslemeyin.

 

Araf.: 56: “Düzene konulması (ıslah)ından sonra yeryüzünde bozgunculuk (fesad) çıkarmayın; O’na korkarak ve umut taşıyarak dua edin. Doğrusu Allah’ın rahmeti iyilik yapanlara pek yakındır.”

 

Gerçek İYİ lik kimse görmediği bilmediği halde ALLAH dan sakınıp korkarak amellerinde DOĞRU yu ve İYİ yi hedefleyen iyiliktir. Yöneliminiz ve amelleriniz bu YÖNDE OLSUN.  DUA budur.

 

DUA nız ( yani yöneliminiz ve amelleriniz) sizi ortaya koyar. Bunun sonucunda  hüküm verileceksiniz. Biz vaadimizden dönmeyiz. Rüzgar eser bulut gider ve yağmur yağar. Bütün bunları BİZ SÜNNNETULLAHA İŞLEDİK. Bunun tersi olmaz.  Sizde DUA nız ile fiileriniz ile düşüncelerinizin uyumunu gösteren asil ve insana özgü bir duruş ile yaşauın.

 

ARAF.58:”Güzel şehrin bitkisi, Rabbinin izniyle çıkar; kötü olandan ise kavruktan başkası çıkmaz. İşte biz, şükreden bir topluluk için ayetleri böyle çeşitli biçimlerde açıklıyoruz.

 

Güzel insandan GÜZEL şey çıkar. Kötü insandan KÖTÜ şey çıkar. NE YAPARSAN ONU ALIRSIN.. Sen müslüman olarak ölmek için DUA et. Yaşamının ALLAHA has kılınması ve DUA nın onun RIZASINI kazanmak için olması gerek . ( Yani SEN yapacağını deklare eder ve deklare ettiğini yaparsın.)

 

Çok usta bir bilardocunun : “ BEN bu toğu şu banda şu banda şu banda çarptırıp şu top etrafında döndürüp bu sayıyı alacağım. “ demesinde ki gibii. Demeniz ve bunu yapmanız ve/(veya fiillerinizin ve duruşunuzla bunu hakettiğinizi ve arzuladığınızı göstermenizdir. Bu yaptığınızı anlamlı kılar.. İŞTE DUA budur.. Bunu deklare etmek ve HASBELKADER VURDUM ve SAYI OLDU değil de.. BEN BÖYLE OLMASINI İSTEDİM şeklinde bir DEKLARASYON dur..

 

Allah kafirlerinde DUA sını kabul eder. KİM neye yönelmek istiyorsa yönelir ve amelleirni de o yönelmeye göre yaparsa  sonucunu da ona göre alır..

 

Bakara.186: “Kullarım Beni sana soracak olursa, muhakkak ki Ben (onlara) pek yakınım. Bana dua ettiği zaman dua edenin duasına cevap veririm. Öyleyse, onlar da Benim çağrıma cevap versinler ve bana iman etsinler. Umulur ki irşad (doğru yolu bulmuş) olurlar.

 

Yani İSRAİL dekiler de dua ediyorlar. Allah onların duasına da İCABET ediyor. Ha RAZI OLUYOR MU ? dersen muhtemelen RAZI OLMUYOR . Ama İCABET ediyor. Adamlar çalışıyor didiniyor ve Allah da onların duasına icabet ediyor.

 

Bu arada bakın BAKARA.260 da DUA yı nasıl anlatmış: ÇAĞIRMAK olarak anlatmış.

 

Bakara.260:”Hani İbrahim: “Rabbim, bana ölüleri nasıl dirilttiğini göster” demişti. (Allah ona:) “İnanmıyor musun?” deyince, “Hayır (inandım), ancak kalbimin tatmin olması için” dedi. “Öyleyse, dört kuş tut. Onları kendine alıştır, sonra onları (parçalayıp) her bir parçasını bir dağın üzerine bırak, sonra da onları çağır. Sana koşarak gelirler. Bil ki, şüphesiz Allah, üstün ve güçlü olandır, hüküm ve hikmet sahibidir.””

 

Burda da DUHUNNE geçiyor. İbrahim kuşlara DUA mı edecek??Yoksa kuşları çağıracak mı?

 

Ancak konumuz Allah ın kullarının tamamının DUA larına icabet etmesi idi. sadece MÜMİNLERİN değil. Amaç ALLAH IN RIZASINI İSTEYEREK  DUA ETMEK…

 

Yani?? İMAN EDİP SALİH AMEL İŞLEMEK.. BUNU DEKLARE ETMEK. YÖNELİMİNİ BU YÖNDE YAPMAK..

 

“Islık çalmak şeytanı ÇAĞIRMAK “tır.  Adam kötülüğü çağırdı” ” Yürekten çağır beni”

 

İnsan İSRA.11 de  denildiği gibi hem HAYRA hemde ŞERRE dua ediyor.  Yani kötü dediğimiz insanlarda yaptıkları için çalışıp didinip uğraşıp sonuç almayı planlıyor ve Allah onların isteklerini “ HAYIR SİZ KAFİRSİNİZ “ diye reddetmiyor. Onlara da icabet ediyor.
İSRA.11: “İnsan hayra dua ettiği gibi, şerre de dua etmektedir. İnsan, pek acelecidir.”
Bunun ardından Mümin.60 da “ DUA edinki icabet edeyim” diyen Allah. Kullanının kafirler ya da Müslümanlar olarak ayırıp yapmadan hepsinin duasına icabet ettiğini söylüyor.

MÜMİN.60: “Rabbiniz dedi ki: “Bana dua edin, size icabet edeyim. Doğrusu Bana ibadet etmekten büyüklenen (müstekbir)ler; cehenneme boyun bükmüş kimseler olarak gireceklerdir.”

DUA ediş  yaptığının FARKINDA olarak yapmaktır. Bizi akılsız fikirsiz iradesiz canlılardan ayırt eden bir özelliktir. İNSAN olmasının anlamı burdadır.
FURKAN.77: De ki: “Sizin duanız olmasaydı Rabbim size değer verir miydi? Fakat siz gerçekten yalanladınız; artık (bunun azabı da) kaçınılmaz olacaktır.”

DUA insanı SIRADAN, EŞYA , HAYVAN olmaktan ayıran önemli bir özelliktir. FARKINDA OLMAYI.. Hedef belirlemeyi ve belirlediiği hedef uğrunda fiiliyat gösterdiğini belirtir.

 

DUA yoksa insan amelleri denk gele sonuçlar üreten , sonuçları rasgele oluşan bir canlı konumuna düşer. DUA; İradesi ile bile isteye ve hesaplayarak ve de aksi olsa bile ya da ondan beklenmese bile bu sonucun oluşmasını arzulayan bir ruh halini anlatır.

 

O yüzden İNSAN olmanın İRADELİ olmanın SONUCUDUR. O yüzden FURKAN suresi 77 i ayette: Allah ” De ki: “Sizin duanız olmasaydı Rabbim size değer verir miydi? Fakat siz gerçekten yalanladınız; artık (bunun azabı da) kaçınılmaz olacaktır.” diyor.

 

ALLAH yapılan tüm DUA lara icabet eder. Eğer samimice DUA edilip gerçekten arzulanıp fiiliyat olarak samimice çabalanırsa.

 

MÜMİN.60: “Rabbiniz dedi ki: “Bana dua edin, size icabet edeyim. Doğrusu Bana ibadet etmekten büyüklenen (müstekbir)ler; cehenneme boyun bükmüş kimseler olarak gireceklerdir.”

 

Ancak insan acaba ŞERRE mi DUA etti.. yok sa HAYRA mı dua etti? Allah ın RAZI olduğu hangi duadır? Elbette ALLAHA HAS KILINARAK YAPILAN DUADIR. Yani fiil ve düşüncelerin ALLAH öncelenerek  yapılandır.

 

Allah İSRA.11 de insan hayra da dua eder şerre de dua eder dedikten sonra İsra.13 de her insanın kendi sorumluluğunun kendinde olduğunu ve neye dua edip te neyi kazandığını ahirette önüne konacak olduğunu anlatıyor.

 

İsra.13-14-15: “Biz, her insanın kuşunu (işlediklerini, yaptıklarını) kendi boynuna doladık, kıyamet gününde onun için açılmış olarak önüne konacak bir kitap çıkarırız.”Kendi kitabını oku; bugün nefsin hesap sorucu olarak sana yeter.Kim hidayete ererse, kendi nefsi için hidayete erer; kim de saparsa kendi aleyhine sapar. Hiç bir günahkar, bir başkasının günah yükünü yüklenmez. Biz, bir elçi gönderinceye kadar (hiç bir topluluğa) azab edecek değiliz.

ALLAH BİZLERİ MÜSLÜMANLAR OLARAK YAŞAMAYI ve ÖLMEYİ NASİP ETSİN..

( Bu bir deklarasyondur. BEN BUNU İSTİYORUM ve BÖYLE OLMASI İÇİN ÇABALAYACAĞIM demektir. )

Bu bağlayıcı bir deklarasyon. Buyrun.

ACG

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.